Chromatography Autosampler Vial Caps Only
- (6)
- (138)
- (197)
- (1)
- (49)
- (1)
- (1)
- (2)
- (29)
- (9)
- (75)
- (2)
- (4)
- (62)
- (4)
- (6)
- (162)
- (169)
- (4)
- (4)
- (71)
- (41)
- (261)
- (18)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (19)
- (6)
- (134)
- (1)
- (18)
- (2)
- (2)
- (100)
- (1)
- (359)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (17)
- (83)
- (1)
- (1)
- (45)
- (7)
- (1)
- (146)
- (12)
- (10)
- (1)
- (106)
- (1)
- (31)
- (13)
- (46)
- (52)
- (45)
- (38)
- (3)
- (9)
- (4)
- (1)
- (12)
- (3)
- (5)
- (33)
- (14)
- (1)
- (1)
- (3)
- (9)
- (19)
- (110)
- (1)
- (15)
- (1)
- (27)
- (1)
- (10)
- (30)
- (78)
- (81)
- (9)
- (8)
- (4)
- (287)
- (88)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences MicroLiter 9 mm ILT LC-Clean™ Screw Thread Autosampler Vial Caps with PTFE/Silicone Septa
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Available in multiple colors and package sizes.
| Product Type | Screw Cap |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 9 mm Autosampler Vials - MicroLiter |
| Closure Size | 9 mm |
| Septum | PTFE, Silicone |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 100 |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences MicroLiter 9mm Screwthread Autosampler Vial Caps with Open Tops
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter's 9mm autosampler screw-thread vial caps with open tops are available in multiple colors.
| Product Type | Screw Cap |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 9 mm Autosampler Vials - MicroLiter |
| Closure Size | 9 mm |
| Septum | None |
| Quantity | 100 |
| Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences Wheaton™ E-Z Seals™ with PTFE/Silicone Liner
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Lined seals for use with crimp-top vials
| Material (Liner) | PTFE/Silicone |
|---|---|
| Product Type | Open Top Cap |
| Closure Size | 11 mm |
| Diameter (Metric) Cap | 11 mm |
| Quantity | 1000 Cs. |
| Material | Aluminum |
| Diameter (English) Cap | 0.43 in. |
| Product Line | E-Z Seal |
DWK Life Sciences Wheaton™ Polyethylene Snap Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
All sizes have tabs for easy removal
| Color | Natural |
|---|---|
| Material | LDPE |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
DWK Life Sciences Wheaton™ Headspace Magnetic Seal
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For use with crimp top headspace vials
| Pre-slit | No |
|---|---|
| Closure Size | 8-425 |
| Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ SUN-SRi™ 8mm Vial Crimp Seals
Thermo Scientific caps and vials are available in a wide variety of sizes and configurations to fit the needs of many applications.
| Pre-slit | No |
|---|---|
| Product Type | Crimp Cap |
| Closure Size | 8 mm |
| Material | Aluminum |
Fisherbrand™ 18 mm Headpace Magnetic Screw Cap with Septa, 8 mm Hole
Use Fisherbrand™ magnetic headspace vial seals with PAL/CTC/Leap Technologies, Gerstel and other magnetic transport autosamplers.
MilliporeSigma™ Supelco™ Crimp seals with PTFE/Rubber Septa Red Aluminum Seal
Closure type crimp seal
| For Use With (Equipment) | 11 mm Crimp Top Vial |
|---|---|
| Color | Red |
| Septum | Rubber |
| Diameter (Metric) Inner | 11 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 13 mm Screw Caps, Level 2 High-throughput Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use Level 2 Thermo Scientific™ SureSTART™ 13 mm Screw Caps with screw vials that have a 13 mm opening for your high-throughput applications, when robustness and reproducibility are key.
| Thickness (Metric) | 1.5 mm |
|---|---|
| Product Type | Screw Cap |
| Closure Size | 13 mm |
| Level | Level 2 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Vial Crimp Seals, BiMetal (Magnetic)
The sealing surface is aluminum, and the inner diameter is made of tin to add the magnetic surface. Available in a variety of colors.
| Thickness (Metric) | 3 mm |
|---|---|
| Product Type | Crimp Seal |
| Closure Size | 20 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 20 mm |
| Septum | PTFE, Silicone |
| No. per Pack | 100/Pk. |
| Closure Size | 9 mm |
|---|---|
| No. per Pack | 100 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Crimp seals with PTFE/Rubber Septa Seal
Closure type crimp seal with rubber septum
| Septum | Rubber |
|---|---|
| Material | PTFE |
MilliporeSigma™ Supelco™ Crimp seals with PTFE/Rubber Septa Silver Aluminum Seal
Closure type crimp seal
| Thickness (Metric) | 1.0 mm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 11 mm Crimp Top Vial |
| Color | Red,Silver |
| Septum | Rubber |
| Diameter (Metric) Inner | 11 mm |
| Product Type | Crimp Seal |
|---|---|
| Closure Size | 11 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 11 mm |